Съперничеството за Луната започна

71005
Съперничеството за Луната започна

Русия трябва да започне усвояването на Луната с най-перспективния неин район – Южния полюс. Това се казва в Лунната програма, разработена съвместно от Роскосмос и Руската академия на науките (РАН), съобщи "Известия" .

Още в първата половина на 21 в. ще се разгърне съперничество на космическите държави за най-привлекателните лунни плацдарми за създаването на бъдещите изследователски станции. Местата ще се избират според условията за максимално продължителна осветеност и наличието в близост на залежи от воден лед, се казва още в документа.

Китай ще изпрати сонда на Луната

Китай се готви да изпрати на Луната нова космическа сонда, която трябва да навлезе в орбита около спътника на Земята, след което да се ...

Целият процес ще бъде разделен на три етапа: разучаване и кацане, създаването на полигон и строителство на базата.

На лунния полигон ще бъдат разположени станции за наблюдение на Земята, лаборатории за обработката нови космически и медико-биологични средства за подготовката на експедиции на Марс.

Авторите на Лунната програма припомнят, че според договора за Космоса от 1967 г. „космическото пространство, вкл. Луната и други небесни тела, не подлежат на национално присвояване”, но документът съдържа някои указания, според които участниците в космическите програми са длъжни да съхраняват суверенитета над пуснатите в Космоса обекти.

САЩ смятат да национализират района около първото кацане на Аполо 11.

Вулкани са изригвали на Луната преди 100 млн. години

Учени откриха, че на студената и безжизнена Луна, която познаваме днес, е имало вулканична активност преди 100 или дори 50 милиона годи...

Междувременно на 24 октомври Китай започна първата си двупосочна космическа мисия до луната, съобщиха властите в Пекин. Това е поредната стъпка в амбициозните планове на Поднебесната империя един ден китайски гражданин да стъпи на повърхността на единствения естествен спътник на Земята.

Безименният и безпилотен космически кораб изведе в космическото пространство капсула, която ще стигне до Луната, ще прекара известно време в орбита около нея и най-накрая ще се върне обратно на земята, гласи съобщение за обществеността на Държавната администрация по наука, технология и промишленост нза националната отбрана /ДАНТПНО/.

Космическата мисия ще продължи осем дена. Капсулата ще се отдалечи най-много на 413 000 км. от земята по време на престоя си в космоса. По информация на агенция Синхуа капсулата ще навлезе в атмосферата при завръщането си на нашата планета със скорост от 11,2 км/сек. и ще се приземи в района на Вътрешна Монголия.

В провеждания от военните космически проект има планове за изграждане на постоянна орбитална станция до 2020 г. и евентуално изпращане на човек до луната. В момента на повърхността на луната има китайски изследователски роувър. Той пристигна там в края на 2013 г.

Британска компания вече готви първата мисия за частни лица до Луната

Докато "Върджин галактик" се готви за първия си космически полет, компанията "Спейс адвенчърс", единствената, която е изпращала частн...

 

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Космос